Arbetsrättslig grundkurs för chefer

Vi går igenom de viktigaste reglerna i ett anställningsförhållande; inför, under och vid avslut av anställning.

Kursinformation

Typ av aktivitet: Kurs
Omfattning: Heldag
Öppen för: Medlemmar
Kostnad: Kursen ingår i medlemskapet

Upplägg

Föreläsning
Övning

Syftet med kursen är att öka din trygghet i rollen som chef, att ge vägledning om lagar och regler som styr anställningsförhållandet, och att du ska veta när du ska ta hjälp. Kursen ges i föreläsningsform och innehåller kortare diskussionsövningar.

Exempel på vad du lär dig om arbetsrätt: 

  • Anställningsavtalet
  • Anställningsformer
  • Arbetsledningsrätten och arbetsskyldigheten
  • Lojalitetsplikten
  • Detta gäller inför ett anställningsförhållande
  • Avslut av anställning

Det här kan du förvänta dig av dagen

Kursen ges i föreläsningsform och innehåller kortare diskussionsövningar.

Jag blev stärkt i mitt ledarskap med mer kunskap i arbetsrätt.

Tidigare kursdeltagare

Datum, tid och plats

Välj kurstillfälle och klicka på knappen för att anmäla dig.
Malmö, High Court
05 februari 2026 klockan 9.00-16.00
Sista anmälningsdag 05 februari 2026

Kursen leds av en eller flera av dessa kursledare

Andreas Olsson är förbundsjurist och har arbetat på Ledarna sedan 2010. Han arbetar med arbetsrätt och konkursarbetsrätt. Regelbundet håller han utbildningar inom arbetsrätt, pension och försäkring samt om konkurser. Han arbetar även med domstolstvister och ger arbetsrättslig rådgivning.

Björn Alquist har över tio års erfarenhet av arbetsrätt och som juridiskt ombud i Arbetsdomstolen, tingsrätt och skiljedomstol. Björn är utbildad jurist från Lunds universitet och har under flera år varit chef och förbundsjurist för Unionens juridiska sektion. Björn är sedan augusti 2025 förbundsjurist hos Ledarna och företräder Ledarna och dess medlemmar i domstol samt tillhandahåller juridisk rådgivning till anställda förhandlare och rådgivare och till medlemmar.

Irena Franzén är avtals- och branschansvarig för flera av Ledarnas kollektivavtal inom privat sektor. Hon har gedigen och lång erfarenhet av förhandlingar, både för enskilda medlemmar och på central nivå gentemot arbetsgivarorganisationer. Är väl förankrad i Ledarnas kärnfrågor Hållbara chefer och lokal lönebildning enligt ledaravtalets principer. Har både studerat arbetsrätt och utbildat medlemmar i ämnet.

Linda de Melenne Werner arbetar som förbundsjurist på Ledarna sedan 2019. I sin roll företräder hon medlemmar i domstolstvister och ger allmän arbetsrättslig rådgivning och håller i utbildningar för Ledarnas medlemmar. Innan Linda kom till Ledarna hann hon få mångårig erfarenhet av att arbeta med arbetsrätt utifrån ett arbetsgivarperspektiv vid arbetsgivarförbund och advokatbyrå.

Mardjan Dubois är avtals-och branschansvarig för bland annat kollektivavtal inom offentlig sektor på Ledarna. Hon har gedigen bakgrund som förhandlare och lång erfarenhet från olika fackförbund, både inom privat och offentlig sektor. Hon har studerat och tillämpat arbetsrätt genom rådgivning till medlemmar, enskilda förhandlingar och att ta fram nya centrala kollektivavtal. Tidigare har hon utbildat olika målgrupper i lag och avtal samt utvecklat egna kurser.

Mikael Widell Blomé har lång erfarenhet av att företräda och coacha ledare i utsatta situationer för att komma vidare på bästa sätt. Mikael har en bakgrund som docent vid Lunds universitet med mångårig erfarenhet av forskning, utbildning och internationell samverkan. På senare år har Mikael utbildat förtroendevalda och chefer i arbetsmiljö och arbetsrätt. Sedan 2024 är Mikael förhandlare på Ledarna.

Sofia Bäck Carlén har mångårig erfarenhet av att arbeta som förbundsjurist och har arbetat för flera fackförbund. Hon har erfarenhet av ärenden för medlemsgrupper i både privat och offentlig sektor. Sedan september 2020 arbetar hon hos Ledarna med arbetsrättslig rådgivning, utbildning och med att företräda våra medlemmar i domstolstvister.