Fler nyheter
Medlemsnyhet 5 maj 2025

Andreas Miller: Chefer hjälper chefer till framgång

När jag blickar bakåt på Ledarnas 119:e år konstaterar jag att Ledarna betyder mycket för väldigt många, skriver förbundsordförande Andreas Miller.
Andreas Miller.

I 120 år har Ledarna funnits till för Sveriges arbetsledare och chefer. 1905 bildades Norrköpings verkmästarförening av 27 verkmästare i Norrköping. De identifierade sin plats mellan världarna – inte ägare, inte arbetare utan just verkmästare som leder och fördelar arbetet. En unik position. Den bärande idén har hela tiden varit att verka för att chefer ska ha de bästa förutsättningarna att utföra sitt viktiga uppdrag. Chefer hjälper chefer till framgång.

När jag blickar bakåt på 2024, det 119:e året, konstaterar jag att Ledarna betyder mycket för väldigt många. Idén från 1905 är ytterst levande. Vi har aldrig varit så många som nu, över 101 500 medlemmar. Ledarnas chefsrådgivning hanterade drygt 16 000 ärenden 2024. Chefer fick stöd, råd och vägledning i svåra frågor. En av de som kontaktade oss skriver efteråt: ”Det kändes som man tog ärendet (mig) på allvar. I en sådan situation som jag var, är det viktigt”.

Ledarnas framgångsfaktorer är att vi lyckats balansera rollen som chefsorganisation och rollen som fackförbund. Vi ger både facklig trygghet och stora möjligheter till personlig utveckling i ditt chefskap. Ledarnas förhandlare hanterade drygt 10 000 ärenden med grunddevisen ”vi står bredvid eller bakom våra medlemmar”. Vi vet att det är en stor trygghet att ha Ledarna i ryggen när chefen plötsligt blir den anställde.

Året som gick anmäldes inte mindre än 20 000 till våra 222 digitala och fysiska utvecklingsaktiviteter. Våra kursdeltagare är väldigt nöjda med utbudet och nästan 97 procent kan rekommendera Ledarna till andra chefer.

En siffra som glädjer mig extra mycket är att 52 procent av cheferna svarar att de blivit en bättre chef genom sitt medlemskap. Vi fortsätter nu att vässa utbudet och tillgängligheten för dig som medlem. Vi ser att vi har en utmaning i att nå de unga cheferna. Vi måste berätta om idén med Ledarna, och i dialog med den kommande generationen forma Ledarna för att fortsätta vara platsen där chefer kan växa och utvecklas. Allt för att förverkliga vår vision: Alla har en bra chef.

Andreas Miller, förbundsordförande Ledarna

Artikeln är publicerad i Ledarnas medlemsinlaga i tidningen Chef nr 4, april 2025. Vill du också ha tidningen Chef direkt hem i brevlådan? Läs mer och bli medlem.