Rapport från UEFs kongress i Ruse, Bulgarien
UEF är en federation av professionella skogsbrukarorganisationer från 21 europeiska länder och har ca 85000 medlemmar. De flesta delegater från de 13 länder som deltog kom via Bucharests flygplats i Rumänien och redan på flygplatsen började en stor skara samlas för att fylla en buss. Därefter förflyttades vi de sju milen ner till Ruse i Bulgarien. Sju mil i buss skulle ju inte vara något problem, det är ju nära, men det visade sig att det var en drygt tre timmar lång resa i väldigt långsam trafik. Till slut kom vi i alla fall fram till det inledande seminarium som startade årets kongress. Årets ämne för seminariet var ”Ludogorie och Dobrudzha – Utmaningar för bevarandet av biologisk mångfald i ett klimatförändringssammanhang” och handlade till stor del om hur mycket svårare det blivit att lyckas med föryngring i ekskogarna. Ek är huvudträdslag i Bulgarien och den enskilt vanligast förekommande är den turkiska eken (Querqus cerris).
Tidigare skötte man ekskogarna på ett sätt som främjade de bästa individerna så att man fick bra kvalitetsvirke. Idag har man successivt ändrat skötseln så att yngre individer tidigare kommer in i ekbestånden och att man inte låter ekarna bli mycket äldre än 50 år. Det har man gjort för att man sett att de äldre ekarna inte klarar torkan som blivit allt vanligare. Man tror också att om man tidigt låter nya individer växa in i bestånden så får man hjälp att satsa på individer som bättre klarar av torkan. I området där vi gjorde vår exkursion dag tre så har temperaturen blivit högre och nederbörden minskat från 600 mm per år till 400 mm per år. Där visade man på hur den teori man pratade om på seminariet såg ut i verkliga bestånd.
Dag två var kongressdag. Vart fjärde år väljs styrelsen för kommande fyra år i UEF och i år hade Ilpo Puputti från Finska Meto aviserat att han skulle avgå av åldersskäl. Valet av ny styrelse blev en enkel procedur. Alla övriga valdes om och Tina Eklund från Finland valdes in som ersättare till Ilpo. Vi i de Nordiska länderna känner att det är viktigt att vi har så många representanter som det är möjligt och att vi på det viset kan påverka. Från Norden är det nu Mårten Gustavsson, Mellanskog och Tina Eklund, Meto som representerar.
Intresserade delegater på besök ute i ekskogen
Dag tre har jag redan börjat beskriva och ekskogarna och skötseln av ekskogarna inom området ”Voden-Irihisar” var huvudtema för dagen men vi fick också en mycket fin dragning om hur jakten bedrivs inom samma område. Jakten sköts väldigt professionellt och jakt överhuvudtaget är väldigt viktigt i Bulgarien. Det område som vi besökte är vida känt för sin fina Kronhjortsstam och flera världsrekord i hornstorlek kommer från Voden. På frågan vad det kostar om man skjuter en kapitaltjur med höga hornpoäng så fick vi inget direkt svar men att det handlar om mer än 10000 Euro var det ingen tvekan om.
Du kan läsa mer om UEF och kongressen på UEFs hemsida som du hittar här
/ Thomas Esbjörnsson