Avdelning Öst

Avdelning Öst har cirka 3 500 medlemmar.

Östavdelningens verksamhetsområde är

  • Uppsala Län Tierp, Skutskär
  • Stockholms län
  • Storstockholm
  • Södermanlands län
  • Östergötlands län, Ödeshög
  • Norra Kalmar län, Västervik
  • Gotland

Verksamhet

Avdelningsstyrelsen ska arbeta med branschaktuella frågor, vara bollplank till föreningsstyrelsen och bilda nätverk med bredast möjliga täckning inom föreningsavdelningarna.

Styrelse och funktionärer

Vid senaste årsmötet valdes följande styrelse. Du som vill ha kontakt med någon i styrelsen, skicka gärna ett mejl till någon av oss i styrelsen.

Jan Lundgren, Ordförande
Företag: Siemens Energy AB
Mobil: 070-200 34 10
jan.h.lundgren@siemens-energy.com

Anders Bejmar, Vice ordförande
Företag: Bilia personbilar AB
Mobil: 070-952 85 76
anders.bejmar@bilia.se

Peter Ericsson, Sekreterare
Företag: Ericsson AB
Mobil: 070-213 18 05
peter.q.ericsson@ericsson.com

Mattias Rönn, Ledamot
Företag: Scania CV AB
Mobil: 070-227 61 95
mattias.ronn@scania.com

Thomas Edvall, Ledamot
Företag: Volvo Truck Center Sweden AB
Mobil: 073- 656 06 75
thomas.edvall@volvo.com

Olle Ström, Ledamot
Företag: VW Smista/Din Bil Sverige AB
Mobil: 070-089 27 74
olle.strom@vwstockholm.se

Mikael Svalefors, Ledamot
Företag: Scania IM AB
Mobil: 070-338 14 47
mikael.svalefors@ scania.com

Johan Ljung, Ledamot
Företag: Saab AB
Mobil: 073-418 58 30
johan.ljung@saabgroup.com

Maja Lundberg, Suppleant
Företag: Scania CV AB
Mobil: 070-798 53 15
maja.lundberg@scania.com

Mats Wennertröm, Suppleant
Företag: Volvo Car Retail AB
Mobil 070-190 03 15
mats.wennerstrom@volvocarretail.se

Giovanni Capodiferro, Valberedning
Företag: Dekra Quality Managemant
Mobil: 073-542 15 00
giovanni@teknikmotor.se

Christer Wallén, Valberedning
Företag: Scania CV AB
Mobil: 073-985 04 87
christer.wallen@scania.com