Avdelning Öst

Avdelning Öst har cirka 3 500 medlemmar.

Östavdelningens verksamhetsområde är

  • Uppsala Län Tierp, Skutskär
  • Stockholms län
  • Storstockholm
  • Södermanlands län
  • Östergötlands län, Ödeshög
  • Norra Kalmar län, Västervik
  • Gotland

Verksamhet

Avdelningsstyrelsen ska arbeta med branschaktuella frågor, vara bollplank till föreningsstyrelsen och bilda nätverk med bredast möjliga täckning inom föreningsavdelningarna.

Styrelse och funktionärer

Vid senaste årsmötet valdes följande styrelse. Du som vill ha kontakt med någon i styrelsen, skicka gärna ett mejl till någon av oss i styrelsen.

Jan Lundgren, Ordförande
Telefon arbetet: 0122-81 233
Mobil: 070-200 34 10
jan.h.lundgren@siemens.com

Anders Bejmar, Vice ordförande
Telefon arbete: 010-497 08 07
Mobil: 070-651 09 92
anders.bejmar@bilia.se

Peter Ericsson, Sekreterare
Telefon arbete: 010-713 46 91
Mobil: 070-213 18 05
peter.q.ericsson@ericsson.com

Ingela Jonsson-Ohring, Ledamot
Telefon arbete: 0142-861 97
Mobil: 070-550 79 39
ingela.jonsson@toyota-industries.eu

Mats Wennerström, Ledamot
Telefon arbete: 018-16 01 82
Mobil: 070-190 03 15
m.wennerstrom@upplandsmotor.se

Peter Cajlén, Ledamot
Telefon arbete: 016-16 01 80
Mobil: 073-558 56 21
peter.caljen@volvo.com

Gunilla Svensson, Ledamot
Telefon arbete: 013-18 29 03
Mobil: 073-418 29 03
gunilla.svensson@saabgroup.com

Mikael Svalefors, Suppleant
Telefon arbete: 08-553 822 66
Mobil: 070-338 14 47
mikael.svalefors@scania.com

Vakant, Suppleant