Avdelning Väst

Avdelning Väst har cirka 3 800 medlemmar. Västavdelningens verksamhetsområde omfattar Västra Götalands län.

Avdelningens verksamhet syftar till att inspirera medlemmarna och skapa möjligheter att utveckla givande nätverk inom avdelningens område. För att stärka medlemmarnas kompetens erbjuder avdelningen också kurser, konferenser och andra mötesaktiviteter.

Vi ska dessutom vara ett stöd och komplement till förbundet och lokala föreningar för att nå de många företrädare som finns runt om i Västsverige.

Styrelse och funktionärer

Vid senaste årsmötet valdes följande styrelse. Du som vill ha kontakt med någon i styrelsen, klicka på e-postadressen och skicka ett meddelande.

Peter Storm, ordförande, AU

Företag: Volvo Cars, Göteborg
Mobil: 0708-90 20 36
peter.storm@volvocars.com

Mats Andersson, vice ordförande, AU

Företag: Bröderna Brandt AB Lastvagnar
Mobil: 0704-61 24 51
mats-a-andersson@telia.com

Danny Bilger, sekreterare, AU

Företag: Volvo Lastvagnar, Göteborg
Mobil: 0739-02 82 57Mobil: 0739-02 82 57
danny.bilger@volvo.com

Andreas Tengberg, vice sekreterare, AU

Företag: Schenker Dedicated Services AB, Göteborg
Mobil: 0703-27 19 83
andreas.tengberg@dbschenker.com

Christer Snäll, ledamot AU

Företag: Nexans Sweden AB
Mobil: 0706-53 63 16
christer.snall@nexans.com

Mattias Millved, ledamot

Företag: Automotive Components Floby AB
Mobil: 0729-87 55 07
mattias.millved@acfloby.se

Fredrik Ahlén, ledamot

Företag: Edge Emballage, Alingsås
Mobil: 0730-32 14 33
fredrik.ahlen@edgeemballage.se

Håkan Modigh, ledamot

Företag: Powertrain Engineering Sweden AB, Skövde.
Mobil: 0733-33 38 01
håkan.modigh@volvocars.com

Anders Eeva, ledamot

Företag: Logisnext, Mölnlycke
Mobil: 076-805 70 36
anders.eeva@logisnext.eu